Żeglarstwo – pasja i styl życia

żaglówki

Żeglarzem może zostać każdy, bez względu na to, czy mieszka na Mazurach, czy w innym regionie kraju. Na pewno w sporcie tym przydatne są pewne istotne cechy, takie jak umiejętność działania w zespole, analityczne myślenie oraz umiejętność podejmowania decyzji na podstawie dostępne informacji o pogodzie czy budowie akwenu wodnego. Żeglarstwo to nie tylko hobby, ale także styl życia, charakteryzujący się m.in. stosowaniem specyficznego języka. Jak rozpocząć swoją przygodę z żeglarstwem?

Pierwsze kroki

Żeglarstwo jest sportem dla osób w każdym wieku – tak naprawdę nie jest istotne, ile lat ma adept, ponieważ zawsze ma on do zdobycia trzy rodzaje uprawnień:

  • patent żeglarza jachtowego,
  • patent sternika morskiego,
  • patent kapitana jachtowego.

Swoje doświadczenia warto zapisywać w specjalnym pamiętniku, nazywanym książeczką żeglarską. Kapitan lub organizator kursu potwierdza w niej pieczątką oraz podpisem każdy odbyty rejs, kurs, szkolenie czy regaty. Książeczka stanowi świadectwo aktywności żeglarskiej. Całe niezbędne wyposażenie żeglarza można kupić m.in. na stronie https://www.aqua-sport.com.pl/.

Co dają uprawnienia żeglarskie?

Pierwszym krokiem w karierze każdego żeglarza jest uzyskanie patentu żeglarza jachtowego. Warunkiem jest ukończenie 14. roku życia i zgoda opiekuna prawnego. Na egzaminie należy wykazać się umiejętnością manewrowania jachtem na silniku oraz jachtem pod żaglami. Wymagane jest również prawidłowe wykonywane czynności bosmańskich i różnych innych prac w roli dowolnego członka załogi. Ponadto trzeba umieć kierować załogą. Patent żeglarza jachtowego uprawnia do żeglowania po wodach śródlądowych bez ograniczeń.

Stopień sternika morskiego także wymaga zaliczenia egzaminu, który organizowany jest przez Polski Związek Wędkarski. Najczęściej takie egzaminy odbywają się w czasie weekendów lub obozów żeglarskich. Przed podejściem do egzaminu wymagany jest staż morski, czyli 200 mil żeglugi na przynajmniej dwóch rejsach. Po uzyskaniu patentu można podróżować po morzach i oceanach na jachtach, których długość nie przekracza 18 m.

Patent kapitana jachtowego daje możliwość pływania na dowolnych jednostkach i akwenach. Konieczne jest odbycie przynajmniej 6 rejsów i 1200 godzin żeglugi. Patent kapitana nie wymaga zdawania egzaminu, jednak konieczne jest udokumentowanie wymaganych podróży.

 

Dodaj komentarz